Samochody ciężarowe mają specjalną konstrukcję, która umożliwia przewożenie ciężkich ładunków. Można też spotkać wśród nich pojazdy, które są przeznaczone do transportu od 4 do 9 osób łącznie z kierowcą. Samochody ciężarowe są też powszechnie wykorzystywane w transporcie lądowym i dzielą się ze względu na rodzaj nadwozia. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak wygląda podział samochodów ciężarowych i czym charakteryzuje się każdy z nich.
Samochody ciężarowe to pojazdy konstrukcyjnie przeznaczone do transportu towarów i ciężkich ładunków. Co ciekawe, ciężarówki mogą mieć róże rodzaje nadwozi, które różnią się budową, kształtem i przeznaczeniem. Do najpopularniejszych rodzajów nadwozi samochodów ciężarowych należą:
Ciągnik siodłowy to pojazd przeznaczony wyłącznie do ciągnięcia innych pojazdów drogowych bez własnego napędu, takich jak naczepy, czy przyczepy. Z kolei samochód ciężarowy z nadwoziem typu plandeka doskonale sprawdza się do załadunku i przewozu dużej ilości towarów, które wymagają ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Samochody ciężarowe specjalistyczne są zaprojektowane do przewozu nietypowych ładunków, a do ich kategorii należą między innymi żuraw oraz wywrotka. Z kolei samochód ciężarowy z nadwoziem typu skrzynia składa się z kabiny kierowcy i otwartej skrzyni ładunkowej. Pojazdy tego typu sprawdza się przy transporcie budowlanym. Kolejnym rodzajem samochodu ciężarowego to pojazd typu chłodnia. Wykorzystuje się go do przewozu środków medycznych lub produktów spożywczych, które muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze.